antalya - Kivi Sözlük
antalya türkiye'nin güneybatısında akdeniz kıyısında yer alan ve turizm açısından önemli bir şehirdir. antik kentleri, doğal güzellikleri ve mavi bayraklı plajlarıyla ünlüdür.

antalya'nın tarihi m.ö 1500 yıllarına kadar uzanır. pers i̇mparatorluğu, roma i̇mparatorluğu, bizans i̇mparatorluğu, selçuklu i̇mparatorluğu ve osmanlı i̇mparatorluğu gibi birçok uygarlığın izlerini taşır. antalya'da bulunan antik kentlerden bazıları; aspendos, perge, side, termessos ve olympos'tur. bu antik kentlerde birçok tarihi yapı ve kalıntılar yer alır.

antalya aynı zamanda türkiye'nin en önemli turistik merkezlerinden biridir. antalya'ya gelen turistler özellikle kumsalları, güneşi, denizi ve doğal güzellikleri için tercih etmektedirler. antalya'da 630 km'ye yakın kıyı şeridi vardır. bunların içerisinde en ünlüleri lara, konyaaltı, phaselis, olympos, adrasan ve kemer gibi plajlardır. ayrıca, dünyanın en iyi golf sahalarından bazıları da antalya'da bulunmaktadır.

antalya, aynı zamanda gastronomi açısından da zengin bir şehirdir. bölgenin kendine özgü yemekleri arasında; piyaz, eski kaşarlı pide, kabak tatlısı ve antalya usulü balık yemekleri gibi seçenekler vardır.

antalya aynı zamanda türkiye'nin en önemli limanlarından biridir. limanı, turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan yat turizmi, kruvaziyer turizmi ve ticari gemi trafiği için kullanılır.

sonuç olarak, tarihi, kültürel, turistik ve ekonomik açıdan zengin olan antalya, türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir. antalya'yı ziyaret ederek, tarihi antik kentleri keşfetmenin yanı sıra doğal güzelliklerden de faydalanabilirsiniz. ayrıca, mavi bayraklı plajlar, golf sahaları, yat turizmi ve lezzetli yemekleri ile de tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.