antalya'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
antalya, türkiye'nin güney sahilinde yer alan turistik bir şehirdir ve antik dönemlerden kalma tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri ve plajları ile ünlüdür. antalya'da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır:

antalya kaleiçi: tarihi bir yarımada olan kaleiçi, antik roma döneminden kalma tarihi evleri, sokakları, restoranları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla ziyaretçilerini cezbediyor.

düden şelalesi: antalya'nın en ünlü şelalesi, muhteşem doğal güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

perge antik kenti: antalya'nın 18 km doğusunda yer alan perge antik kenti, roma döneminden kalma kalıntılarıyla ünlüdür.

aspendos antik tiyatrosu: roma döneminden kalma aspendos antik tiyatrosu, muhteşem akustiği ve tarihi mimarisiyle dünyaca ünlüdür.

side antik kenti: antalya'nın doğusunda yer alan side antik kenti, antik roma ve helenistik dönemlerden kalma kalıntıları ve plajları ile ünlüdür.

karaalioglu parkı: antalya'nın merkezinde yer alan park, muhteşem manzarası, çiçekleri, heykelleri ve su kaynakları ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

konyaaltı plajı: antalya'nın batısında yer alan plaj, berrak denizi, kumsalı ve aktiviteleri ile turistlerin ilgisini çekiyor.

olympos teleferik: antalya'da yer alan teleferik, toros dağları'na tırmanarak muhteşem manzaralar sunuyor.

antalya müzesi: antalya müzesi, tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir ve özellikle likya döneminden kalma eserleriyle ünlüdür.

kurşunlu şelalesi: antalya'nın doğusunda yer alan şelale, doğal güzelliği, yürüyüş parkurları ve restoranlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

antalya akvaryum: türkiye'nin en büyük akvaryumlarından biri olan antalya akvaryum, deniz yaşamının birçok farklı türünü barındırıyor.

hadrian kapısı: roma i̇mparatoru hadrian tarafından yaptırılan antalya'nın tarihi kapısıdır.

antalya sualtı arkeoloji müzesi: antalya'da yer alan müze, deniz altında bulunan antik dönem eserlerini sergiliyor.