kemal kılıçdaroğlu - Kivi Sözlük
kemal kılıçdaroğlu, türk siyasetçi ve cumhuriyet halk partisi (chp) genel başkanıdır. 17 haziran 1948 tarihinde tunceli'nin nazımiye ilçesinde doğdu.

kılıçdaroğlu, 1971 yılında ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi'nden mezun oldu ve maliye bakanlığı'nda memuriyet hayatına başladı. 1979'da maliye bakanlığı'ndan ayrılarak özel sektöre geçti ve birçok kuruluşta yöneticilik yaptı.

1991'de sosyal demokrasi partisi'nden (sodep) i̇stanbul milletvekili seçilen kılıçdaroğlu, sodep'in cumhuriyet halk partisi (chp) ile birleşmesi sonrası chp'ye geçti. 2002 yılında yapılan genel seçimlerde chp i̇stanbul milletvekili seçildi ve tbmm'de plan ve bütçe komisyonu üyeliği yaptı.

2010 yılında chp'nin 34. olağan kurultayı'nda genel başkanlığa seçilen kılıçdaroğlu, 2011 genel seçimlerinde chp'nin başbakan adayı oldu ve tbmm'de grup başkanvekili olarak görev yaptı. 2015 ve 2018 genel seçimlerinde de chp'nin başbakan adayı olarak seçim kampanyalarını yürüttü.

kılıçdaroğlu, siyasi kariyeri boyunca birçok kez hükümeti eleştirerek demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin savunuculuğunu yaptı. ayrıca, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık konularında da aktif bir rol aldı.

ek olarak cumhuriyet halk partisi hakkında:

cumhuriyet halk partisi (chp), türkiye'deki siyasi partilerden biridir. parti, 9 eylül 1923 tarihinde, mustafa kemal atatürk tarafından kurulmuştur. chp, türkiye'deki en eski siyasi partilerden biridir ve türkiye'nin kurucu partileri arasında yer almaktadır.

parti, ilk yıllarında türkiye'nin laik ve cumhuriyetçi yapısını korumak, ülkenin demokratikleşmesine ve kalkınmasına katkı sağlamak gibi amaçlarla kuruldu. chp'nin kurucusu atatürk'ün önderliğinde, ülkenin modernleşmesi, eğitim seviyesinin yükseltilmesi, kadın haklarının ve toplumsal eşitliğin sağlanması gibi birçok konuda önemli adımlar atıldı.

chp, türkiye'deki siyasi hayatın neredeyse tamamında etkin bir rol oynamıştır. parti, genellikle merkez sol veya sosyal demokrat olarak sınıflandırılır ve türkiye'deki seçmen kitlesi tarafından önemli bir destek görür. chp, türkiye'nin en büyük muhalefet partisidir ve genellikle ak parti hükümetine karşı sert eleştirilerde bulunmaktadır. parti, türkiye'deki demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerin savunuculuğunu yapmaktadır.