mersin'de gezilecek yerler - Kivi Sözlük
mersin, akdeniz bölgesinde yer alan bir şehir olup, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. mersin'de gezilecek yerler arasında şunlar yer almaktadır:

kızkalesi: adını, denizde yer alan kalesinden alan kızkalesi, mersin'in en popüler turistik yerlerinden biridir. kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

anamur ören yeri: mersin'in anamur ilçesinde yer alan antik kentte roma dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır.

kanlıdivane: mersin'in tarsus ilçesinde yer alan kanlıdivane, roma dönemine ait bir askeri garnizon kalıntısıdır.

soli pompeipolis antik kenti: mersin'in mezitli ilçesinde yer alan antik kent, helenistik döneme ait kalıntıları ile dikkat çekmektedir.

adamkayalar: mersin'in silifke ilçesinde yer alan mağaralar, tarih öncesine ait resimler ve kabartmalarla süslenmiştir.

astım mağarası: mersin'in silifke ilçesinde yer alan astım mağarası, doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.

mersin marina: mersin'in sahil kesiminde yer alan marina, yürüyüş alanları ve restoranları ile ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır.

mersin müzesi: mersin'in tarihini ve kültürünü yansıtan müzede, arkeolojik eserler, etnografik objeler ve sanat eserleri sergilenmektedir.

göksu deltası milli parkı: mersin'in doğal güzelliklerini keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz milli park, çeşitli kuş türleri ve flora çeşitliliği ile dikkat çekmektedir.

taşucu sahili: mersin'in en popüler plajlarından biri olan taşucu sahili, tertemiz kumsalı ve turkuaz rengi denizi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.