mustafa destici - Kivi Sözlük
mustafa destici, türk siyasetçi ve büyük birlik partisi (bbp) genel başkanıdır. 1957 yılında isparta'nın gönen ilçesinde doğdu. 1980 yılında selçuk üniversitesi hukuk fakültesi'nden mezun oldu.

siyasi hayatına 1987 yılında refah partisi'nde başlayan destici, 1992 yılında rp genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. 1996 yılında rp'nin kapatılmasının ardından bbp'yi kurarak siyasi hayatına bu parti ile devam etti. 1999 yılında yapılan genel seçimlerde bbp, %5 oy oranıyla meclis'e girmeyi başardı.

destici, 2002 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekili seçildi ve 22 temmuz 2007 tarihine kadar tbmm'de bbp grubu başkanlığı yaptı. 2007 yılında yapılan genel seçimlerde bbp, %7 oy oranıyla meclis'te grup kurma hakkı elde etti ve destici tekrar milletvekili seçildi. 2011 genel seçimlerinde de bbp, %2,3 oy oranıyla meclis'e girmeyi başardı ve destici tekrar milletvekili seçildi.

destici, türkiye'de milliyetçi ve muhafazakar kesimlerin önemli bir lideri olarak görülmektedir. siyasi hayatı boyunca türkiye'nin milli ve manevi değerlerinin korunması, terörle mücadele, dış politika gibi konularda sık sık açıklamalarda bulunmuş ve tartışmalara neden olmuştur.

büyük birlik partisi (bbp) hakkında
büyük birlik partisi (bbp), türkiye'de faaliyet gösteren milliyetçi ve muhafazakar bir siyasi partidir. parti, 1993 yılında milliyetçi i̇şçi köylü partisi'nden (mi̇hp) ayrılan mustafa destici öncülüğünde kurulmuştur.

bbp, türkiye'nin milli ve manevi değerlerini korumak, milletin birlik ve beraberliğini sağlamak, terörle mücadele etmek, ekonomik kalkınma ve refah düzeyini yükseltmek gibi amaçlar doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. partinin kuruluşundan itibaren i̇slami değerlere önem vermesi, parti tabanında i̇slami kesimlerin yoğunlaşmasına neden olmuştur.

bbp, türkiye'de çeşitli seçimlerde aday göstererek siyasi arenada yer almaktadır. parti, son olarak 2018 genel seçimlerinde milliyetçi hareket partisi (mhp) ile ittifak yaparak seçime girmiş ve 2 milletvekili çıkarmıştır. partinin genel başkanlığı, kuruluşundan bu yana mustafa destici tarafından yürütülmektedir.