açığa satış - Kivi Sözlük
açığa satış, yatırımcıların elinde olmayan bir finansal varlığı satma işlemidir. bu işlemde, yatırımcılar fiyatının düşeceğini düşündükleri bir finansal varlığı ödünç alırlar ve fiyat düştüğünde satmayı planlarlar. açığa satış işlemi, fiyat düşüşü beklentisi ile yapılan bir spekülasyon aracıdır.

açığa satış işlemi, özellikle hisse senedi piyasalarında kullanılır. yatırımcılar, bir hisse senedinin fiyatının düşeceğine inandıklarında, o hisse senedini ödünç alırlar ve elde tutmak yerine, satışını gerçekleştirirler. daha sonra, fiyat düştüğünde hisse senedini daha düşük bir fiyattan satın alarak geri ödünç verene iade ederler ve aradaki farkı kar olarak alırlar.

açığa satış işlemi, fiyatların düşmesi beklenen bir varlıkta risk alarak para kazanmaya çalışır. ancak, bu işlem yüksek risk içerir çünkü fiyatlar beklendiği gibi düşmezse, yatırımcılar zarar edebilir. ayrıca, açığa satış işlemi, piyasa manipülasyonu gibi kötü niyetli uygulamaların da bir aracı olabilir. bu nedenle, açığa satış işlemi, bazı ülkelerde sınırlandırılmış veya yasaklanmıştır.