ahmet davutoğlu - Kivi Sözlük
ahmet davutoğlu, türk siyasetçi, akademisyen ve eski bir diplomat. 2009-2014 yılları arasında dışişleri bakanı, 2014-2016 yılları arasında başbakan ve 2015-2016 yılları arasında adalet ve kalkınma partisi (ak parti) genel başkanı olarak görev yaptı.

1959 yılında konya'da doğan davutoğlu, i̇stanbul üniversitesi i̇lahiyat fakültesi'nde öğrenim gördü ve aynı üniversitede akademisyen olarak çalıştı. 1990'larda bosna savaşı sırasında bosna-hersek hükümeti için danışmanlık yaptı. 2003 yılında ak parti hükümetinin kurulmasının ardından başbakanlık müşavirliği görevini üstlendi ve 2009 yılında dışişleri bakanı olarak atandı.

davutoğlu, 2014 yılında recep tayyip erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başbakanlık görevini üstlendi. 2016 yılında ise ak parti tarafından yapılan kongrede genel başkanlıktan istifa etti ve parti yönetiminden ayrıldı. ahmet davutoğlu şu anda gelecek partisi kurucusu ve başkanıdır.

gelecek partisi, türkiye'de 2019 yılında kurulan siyasi bir partidir. parti, merkez sağ ve muhafazakar görüşlere sahiptir ve kurucusu eski başbakan ve ak parti milletvekili ahmet davutoğlu'dur. gelecek partisi, türkiye'de demokrasi, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve ekonomik kalkınma konularında daha ileri adımlar atılmasını savunmaktadır. parti, kurulduğu günden bu yana türkiye'deki siyasi atmosferde önemli bir yer edinmiş ve seçmen desteği kazanmıştır.