ali babacan - Kivi Sözlük
ali babacan, türk ekonomist ve siyasetçi. 29 nisan 1967 tarihinde ankara'da doğdu. babacan, orta doğu teknik üniversitesi i̇ktisadi ve i̇dari bilimler fakültesi'nden 1989 yılında mezun oldu ve aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. babacan, 1994-2002 yılları arasında merrill lynch, bank of america ve ünlü & co gibi uluslararası finans kuruluşlarında görev aldı.

ak parti'nin kuruluşunda yer alan babacan, 2002 yılında milletvekili seçilerek türkiye büyük millet meclisi'ne girdi ve dışişleri komisyonu başkanvekili oldu. 2003 yılında, babacan, başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak atandı. bu görevini 2015 yılına kadar sürdürdü. ayrıca, 2009-2015 yılları arasında türkiye cumhuriyet merkez bankası başkanlığı yaptı.

2019 yılında ak parti'den ayrılan babacan, 9 mart 2020 tarihinde demokrasi ve atılım partisi (deva) adında yeni bir siyasi parti kurdu. babacan, deva partisi'nin genel başkanıdır.

deva partisi hakkında : deva partisi, türkiye'de 2020 yılında ali babacan liderliğinde kurulan bir siyasi partidir. parti, "demokrasi, özgürlük, adalet ve kalkınma" ilkelerini benimsemekte ve türkiye'nin sorunlarını çözmek için çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemektedir. partinin ekonomi, eğitim, sağlık, çevre ve dış politika gibi konularda politikaları bulunmaktadır. deva partisi, türkiye'deki siyasi arenada ak parti ve chp gibi büyük partilerin yanı sıra i̇yi̇ parti, hdp ve mhp gibi diğer siyasi partilerle de rekabet etmektedir.