amasya'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
amasya, türkiye'nin karadeniz bölgesinde yer alan tarihi ve turistik bir şehirdir. amasya'da gezilecek yerler şöyle sıralanabilir:

amasya kalesi: amasya'nın simgesi olan kalenin ilk yapıldığı dönem bilinmemekle birlikte, günümüze kadar pek çok kez yenilenmiştir. kale, şehrin tepesinde yer almaktadır ve şehri tepeden gören muhteşem bir manzaraya sahiptir.

sultan ii. bayezid külliyesi: osmanlı döneminde inşa edilmiş olan külliye, camii, medrese, hamam, imaret ve türbeden oluşmaktadır. külliyenin en önemli yapısı olan camii, osmanlı dönemi mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır.

pontus kral mezarları: amasya'da yer alan ve 3000 yıllık geçmişi olan mezarlar, kaya oyulmuş şekilde yapılmıştır. mezarlar, helenistik dönemde pontus kralları tarafından kullanılmıştır.

ferhat ile şirin aşkı müzesi: halk hikayelerinde adı geçen ferhat ile şirin aşkı müzesi, amasya'nın taşova ilçesinde yer almaktadır. müze, ferhat'ın dağları delerek suyu getirdiği efsanesinin anlatıldığı bir bölgede yer almaktadır.

bayezid paşa camii: 1486 yılında inşa edilen camii, osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. camii, altın yaldızlı süslemeleri, kubbeleri ve minaresi ile dikkat çekmektedir.

gökmedrese: selçuklu döneminde yapılan medrese, amasya'nın en eski yapısıdır. medrese, çifte hamam, mescit ve camiden oluşmaktadır.

şehzadeler müzesi: osmanlı padişahlarından biri olan ii. bayezid'in oğullarının kaldığı ve yetiştirildiği yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. müzede, osmanlı dönemine ait pek çok eser bulunmaktadır.

yalıboyu evleri: amasya'nın yeşilırmak kıyısında yer alan yalıboyu evleri, osmanlı dönemine ait ahşap evlerden oluşmaktadır. evler, şehirdeki mimari yapının en önemli örneklerindendir.

amasya, tarihi ve kültürel yapısı ile zengin bir şehir olduğundan gezilip görülecek daha birçok yeri de vardır.