aragonca - Kivi Sözlük
aragonca, i̇spanya'nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan aragon özerk bölgesi'nde konuşulan bir dildir. i̇spanyolca ve katalanca ile birlikte, i̇ber yarımadası'ndaki en önemli dil ailelerinden biri olan batı roman dillerine aittir.

aragonca, aragon'da resmi bir dil olarak tanınmıştır ve aynı zamanda i̇spanya'da birkaç resmi tanınmış dilden biridir. yaklaşık olarak 10.000 ila 30.000 arasında insan tarafından konuşulmaktadır. bununla birlikte, dil, nesiller arasında aktarılmadığı için tehlike altındadır.

aragonca, i̇spanyolca ve katalanca ile benzerlikler gösterir, ancak ayrıca kendi özelliklerine de sahiptir. kelimelerin çoğu vurgusuzdur ve genellikle son heceye vurgu düşer. aragonca, özellikle yazılı dilde, katalanca ve i̇spanyolca ile karıştırılmaması gereken özel bir gramer ve dilbilgisi yapısına sahiptir.

aragonca, tarih boyunca özellikle şiir ve müzikte kullanılmıştır. bugün, dilin korunması ve desteklenmesi için çeşitli girişimlerde bulunulmaktadır. bunlar arasında, dil okulları, çeviri hizmetleri, yayınlar, filmler ve müzikler yer almaktadır.