b2b iş modeli - Kivi Sözlük
b2b, "business-to-business" anlamına gelir ve bir işletmenin başka bir işletmeye ürün veya hizmet sattığı bir iş modelidir. b2b iş modeli, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini diğer işletmelere sunarak, b2c ("business-to-consumer" veya işletmelerden tüketicilere) veya c2c ("consumer-to-consumer" veya tüketiciler arasında) iş modellerine kıyasla daha büyük iş hacimleri ve karlılıklar sunar. özellikle bu iş modeli son zamanlarda i̇nternetten para kazanma yöntemlerinin başında geliyor.

b2b iş modeli, bir işletmenin diğer işletmelerle iş yapmasını sağlar ve bu işletmelerin genellikle ürünlerini ve hizmetlerini üretmek, pazarlamak ve satmak için birbirlerine ihtiyaçları vardır. b2b iş modelleri, bir işletmenin diğer işletmelerle olan ilişkilerini yönetmek için farklı yöntemler kullanır.

örneğin, bir işletme, diğer işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir ürün veya hizmet sunabilir. b2b iş modelleri ayrıca diğer işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini yeniden satın alarak bir aracılık görevi de görebilir.

b2b iş modelleri, genellikle uzun vadeli iş ilişkileri oluşturmak için tasarlanmıştır. i̇şletmeler, diğer işletmelerle iş yaparak, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilir, ürünlerini ve hizmetlerini geliştirebilir ve daha fazla pazarlama imkanı bulabilirler.

sonuç olarak, b2b iş modeli, bir işletmenin diğer işletmelere ürün ve hizmetler sunarak, iş hacmini ve karlılığını artırabileceği bir iş modelidir. i̇şletmeler, uzun vadeli iş ilişkileri kurarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilir ve ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş bir pazara sunabilirler.
İnstagram'da b2b i̇ş modeli ismiyle birsürü reels görüyordum. Kivi Sözlükte de görünce internet üzerinden araştırdım. Anlamı business-to-consume muş..