beyaz rusça - Kivi Sözlük
beyaz rusça veya belarusça, belarus'un resmi dili olan slav dilleri ailesine ait bir dildir. yaklaşık 10 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır ve rusça, ukraynaca ve lehçe gibi diğer slav dilleriyle birlikte ilişkilidir.

beyaz rusça'nın gramer yapısı, diğer slav dilleri gibi cümle yapısında esnekliği olan bir dildir. kelimeler, cinsiyet, sayı ve durum gibi özelliklere göre değişebilir. beyaz rusça'da, sözcüklerin sonundaki sesler, sözcüğün durumunu belirlemek için kullanılır.

beyaz rusça'nın yazımı kiril alfabesiyle yapılmaktadır. bu alfabe, rusça ve diğer slav dillerinde de kullanılmaktadır. beyaz rusça'da, dildeki bazı özellikleri yansıtan özel bir yazım kuralı vardır. örneğin, bir kelimenin son harfi "і" ile bitiyorsa, bu harf "ы" ile değiştirilir.

belarusça'nın aksine, beyaz rusça'nın lehçeleri yoktur. ancak, rusça'nın etkisi nedeniyle, rusça'dan alınan bazı kelimelerin kullanımı yaygındır.

sonuç olarak, beyaz rusça, belarus'un resmi dili olan slav dilleri ailesine ait bir dildir. gramer yapısı, diğer slav dilleri gibi esnekliği olan bir yapıya sahiptir ve kiril alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. rusça etkisi nedeniyle, dilde rusça kökenli bazı kelimeler bulunmaktadır.