bursa'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
bursa, türkiye'nin marmara bölgesinde yer alan tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ünlü bir şehirdir. bursa'da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır:

bursa uludağ: bursa'nın simgesi olan uludağ, zirvesi kış sporları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilere keyifli bir deneyim sunar.

osman gazi ve orhan gazi türbeleri: osmanlı i̇mparatorluğu'nun kurucusu osman gazi ve oğlu orhan gazi'nin türbeleri, bursa'da ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi yerlerden biridir.

yeşil türbe: bursa'da yer alan yeşil türbe, osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneğidir. türbenin içi, osmanlı'nın önemli liderlerinden sultan mehmed i'in mezarını barındırır.

bursa kalesi: bursa kalesi, şehrin tarihi merkezinde yer alır. burada tarihi kalıntıları, müzeleri ve güzel manzaraları keşfedebilirsiniz.

cumalıkızık: bursa'da yer alan cumalıkızık, osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneğidir. dar sokakları, taş evleri ve güzel bahçeleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

bursa ulu camii: bursa ulu camii, osmanlı döneminin en önemli camilerinden biridir. 1399 yılında inşa edilmiştir ve i̇slam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

kapalı çarşı: bursa'nın tarihi merkezinde yer alan kapalı çarşı, osmanlı döneminde yapılmış bir alışveriş merkezidir. burada hediyelik eşya, takılar ve diğer el sanatları ürünleri satın alabilirsiniz.

bursa, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilere keyifli bir gezi deneyimi sunar. bu şehirde keşfedilecek daha birçok yer mevcuttur.