elazığ - Kivi Sözlük
elazığ, türkiye'nin doğu anadolu bölgesi'nde yer alan bir ilimizdir. i̇l toprakları, genel olarak engebeli bir yapıya sahiptir. fırat nehri'nin doğu yakasında yer alır ve kuzeyinde munzur dağları, güneyinde ise karasu nehri vardır. i̇lin tarihi, m.ö. 3000 yıllarına kadar dayanır ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

elazığ ilinde yer alan tarihi ve turistik yerler arasında harput kalesi, hz. i̇brahim peygamberin doğduğu kabul edilen hz. i̇brahim camii, harput ulu camii, lala mustafa paşa camii, harput caddesi ve çarşısı, hazar gölü, keban barajı, arıcak kaplıcaları, akgöl ve karagöl gibi yerler sayılabilir. bunların yanı sıra, yöresel yemekleri de oldukça ünlüdür. kaburga dolması, haşıl, dolaz, cızlama ve pöç gibi yemekleri tadabilirsiniz.

elazığ, türkiye'nin önemli üniversitelerinden biri olan fırat üniversitesi'ne ev sahipliği yapar. ayrıca il ekonomisi, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerin yanı sıra, sanayi sektörü de oldukça gelişmiştir. madencilik, gıda, tekstil, kimya, inşaat malzemeleri, seramik ve enerji sektörlerinde üretim faaliyetleri yoğun olarak sürdürülmektedir.

elazığ ilinde, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı bir iklim hakimdir. i̇l merkezinde yaşayan nüfus, genellikle türklerden oluşurken, il genelinde farklı etnik gruplar da yaşamaktadır. bunlar arasında kürtler, zazalar ve ermeniler bulunmaktadır. i̇lde konuşulan dil ise türkçe'dir.