gaziantep - Kivi Sözlük
gaziantep türkiye'nin güneydoğusunda yer alan bir ilimizdir. tarihi, kültürel ve gastronomik açıdan zengin bir geçmişe sahip olan gaziantep, "baklavasıyla, fıstığıyla, zeftikarıyla" türkiye'nin en ünlü lezzetlerine ev sahipliği yapmaktadır.

gaziantep'in tarihi, hititler, asurlar, romalılar, bizanslılar, selçuklular ve osmanlılar gibi birçok farklı medeniyetin izlerini taşımaktadır. şehirde bulunan zeugma mozaik müzesi, gaziantep kalesi, bakırcılar çarşısı, hasan süzer etnografya müzesi ve emine göğüş mutfak müzesi gibi yerler tarihi açıdan önemli turistik yerlerdir.

gaziantep, aynı zamanda kültür ve sanat hayatı açısından da oldukça zengin bir şehirdir. şehirde düzenlenen uluslararası gaziantep film festivali, yıl boyunca devam eden çeşitli tiyatro ve sanat etkinlikleri, müzik konserleri ve sergiler, kültür ve sanat hayatını canlı tutmaktadır. gaziantep üniversitesi bünyesinde yer alan ziya gökalp kültür merkezi ve hasan kalyoncu üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi de şehirdeki kültür hayatına katkı sağlayan önemli kurumlardır.

gaziantep, gastronomik açıdan türkiye'nin en zengin şehirlerinden biridir. şehirdeki lezzet durakları arasında "antep usulü" yemekler, baklavalar ve diğer tatlılar, kebaplar, içli köfteler, lahmacunlar ve yöresel mezeler önemli yer tutar. şehirdeki yemek kültürü ve mutfak sanatı unesco tarafından "yaratıcı şehirler" ağına dahil edilmiştir.

sonuç olarak, gaziantep tarihi, kültürel, sanatsal ve gastronomik açıdan zengin bir şehirdir. ziyaretçilerine birçok farklı deneyim sunar ve keşfedilmeyi bekleyen birçok güzelliği içinde barındırır.