linux - Kivi Sözlük
linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. i̇lk olarak 1991 yılında linus torvalds tarafından geliştirilmiştir. linux, unix benzeri bir işletim sistemi olarak kabul edilir ve bilgisayarlar, sunucular, akıllı telefonlar ve diğer cihazlar gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir.

linux, kullanıcı dostu arayüzü, güvenilirliği ve stabilitesiyle bilinir. ayrıca çok sayıda ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım aracı da sunar. bu araçlar, linux kullanıcılarına, programlama, veritabanı yönetimi, web geliştirme ve diğer işlevler için gereken araçları sağlar.

linux, çeşitli dağıtımlar altında sunulur. bazı önde gelen dağıtımlar arasında ubuntu, debian, fedora, centos, red hat enterprise linux (rhel) ve opensuse bulunur. her bir dağıtım, farklı kullanım senaryoları ve ihtiyaçlar için optimize edilmiştir.

linux, açık kaynak kodlu olduğu için, herhangi biri tarafından özgürce kullanılabilir, değiştirilebilir ve yeniden dağıtılabilir. bu nedenle, linux topluluğu çok geniş ve aktif bir topluluktur ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda genellikle yardım bulabilirsiniz.