muğla'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
muğla, türkiye'nin güneybatısında yer alan bir şehirdir ve turizm açısından oldukça zengin bir bölgedir. muğla'da gezilecek yerler arasında tarihi yapılar, doğal güzellikler ve plajlar bulunmaktadır. i̇şte muğla'da gezilecek yerlerden bazıları:

bodrum kalesi: bodrum'un simgesi olan bodrum kalesi, 15. yüzyılda yapılmış bir kaledir. günümüzde müze olarak kullanılmaktadır ve içerisinde arkeolojik eserler, sikke koleksiyonu ve amforalar sergilenmektedir.

ölüdeniz: muğla'nın fethiye ilçesinde yer alan ölüdeniz, kristal berraklığındaki turkuaz renkli denizi ve doğal güzelliği ile ünlüdür. plaj, yamaç paraşütü için de popüler bir yerdir.

dalyan: köy atmosferindeki dalyan, doğal güzellikleri ve antik kalıntıları ile ünlüdür. dalyan'da, likya dönemine ait kaya mezarları ve antik kent kalıntıları bulunmaktadır.

marmaris kalesi: marmaris'in simgesi olan marmaris kalesi, 16. yüzyılda yapılmış bir kaledir. günümüzde müze olarak kullanılmaktadır ve içerisinde osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir.

datça: muğla'nın datça ilçesi, doğal güzellikleri ve el değmemiş plajlarıyla ünlüdür. datça, aynı zamanda organik tarımıyla da tanınmaktadır.

bodrum antik tiyatrosu: bodrum antik tiyatrosu, mö 4. yüzyılda inşa edilmiş bir tiyatrodur. yüksek bir yere kurulu olan tiyatro, bodrum kalesi'ne de hakimdir.

göcek: muğla'nın fethiye ilçesinde yer alan göcek, doğal limanı ve yatçılık sektörü ile ünlüdür. göcek, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

saklıkent kanyonu: muğla'nın fethiye ilçesinde yer alan saklıkent kanyonu, doğal güzellikleri ve trekking rotaları ile ünlüdür. kanyon, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen turistlerin ilgisini çekmektedir.

akyaka: muğla'nın ula ilçesinde yer alan akyaka, doğal güzellikleri ve plajları ile ünlüdür. akyaka, aynı zamanda yöresel mimarisi ve lezzetli yemekleri ile de tanınmaktadır.