muharrem ince (kısa bakış) - Kivi Sözlük
Muharrem İnce, Türk siyasetçi ve eğitimci. 1964 yılında Yalova'da doğmuştur. Eğitim hayatına 1982 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde başlamış ve 1986 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl öğretmen olarak atanarak meslek hayatına atılmıştır. 1987 yılında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimine başlamış ve burada Atatürkçülük, Milliyetçilik ve Türk-İslam Sentezi dersleri vermiştir.

Siyasi hayatına 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova İl Başkanı olarak başlayan Muharrem İnce, daha sonra 2007 yılında CHP Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 2011 yılında yapılan genel seçimlerde CHP'nin Yalova milletvekili adayı olarak seçilmiştir. 2014 yılında CHP Grup Başkanvekilliği görevini üstlenmiştir. 2018 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak seçilmiştir.

Muharrem İnce, siyasi kariyerinin yanı sıra eğitim ve öğretim alanında da çalışmalar yapmıştır. Eğitimci olarak meslek hayatına başlamış ve Atatürkçülük, Milliyetçilik ve Türk-İslam Sentezi gibi dersler vermiştir. Bunun yanı sıra Türk siyasi tarihi, Atatürkçülük, milliyetçilik ve insan hakları gibi konuları ele alan birçok kitap yazmıştır.

Muharrem İnce, Türkiye'deki demokratikleşme ve insan hakları mücadelesinde önemli bir figür olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin eğitim ve öğretim alanında yapması gereken reformlar konusunda da sık sık açıklamalar yapmaktadır.