recep tayyip erdoğan - Kivi Sözlük
recep tayyip erdoğan, türkiye cumhuriyeti'nin 12. cumhurbaşkanıdır ve aynı zamanda türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir rol oynayan bir siyasetçidir. 26 şubat 1954 tarihinde i̇stanbul'da doğan erdoğan, i̇stanbul i̇mam hatip lisesi'nde eğitim gördü ve daha sonra marmara üniversitesi i̇ktisadi ve i̇dari bilimler fakültesi'nden mezun oldu.

erdoğan, refah partisi'nde siyasi kariyerine başladı ve daha sonra fazilet partisi'nin liderliğini üstlendi. 2001 yılında adalet ve kalkınma partisi (ak parti) kurucularından biri olarak siyasi hayatına devam etti. 2002 genel seçimlerinde ak parti'nin zaferiyle birlikte türkiye'nin başbakanı oldu.

erdoğan, türkiye'nin başbakanı olarak 11 yıl boyunca görev yaptı ve bu dönemde ülke ekonomisinde önemli reformlar gerçekleştirdi. 2014 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu ve seçimi kazanarak türkiye'nin 12. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. erdoğan, ülke içinde ve uluslararası alanda birçok tartışmalı konuda liderliğini sürdürmektedir ve türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki dönüşümünde etkili bir rol oynamıştır.

ayrıca şu anda benim düşünceme göre batık olan türkiye cumhuriyeti ekonomisinin de sorumlusudur. savunma sanayisi ve bazı alanlarda her ne kadar başarılı olarak gözükse de ekonomik anlamda türkiye cumhuriyetini batırmıştır.