samsun'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
samsun, karadeniz bölgesi'nin en büyük şehirlerinden biridir ve tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. samsun'da gezilebilecek yerler arasında şunlar bulunur:

bandırma vapuru müzesi: samsun'un tarihi kurtuluş savaşı'nda önemli bir yeri olan bandırma vapuru, müze olarak ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

amisos tepesi: antik çağda amisos adıyla anılan samsun'un merkezinde yer alan tepede, tarihi kalıntılar ve manzarasıyla ünlü bir yerdir.

bafra: samsun'a yakın bir ilçe olan bafra, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve deniziyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

samsun arkeoloji ve etnografya müzesi: samsun'un tarihi ve kültürel mirasını sergileyen müze, arkeolojik ve etnografik eserleri içermektedir.

amazon heykeli: samsun şehir merkezinde yer alan heykel, türk mitolojisinde yer alan savaşçı kadın amazonlar'ı temsil etmektedir.

i̇kiztepe: samsun'un çarşamba ilçesinde yer alan antik bir höyük olan i̇kiztepe, hititler döneminden kalma tarihi kalıntıları içermektedir.

tekkeköy mağaraları: samsun'un tekkeköy ilçesinde yer alan mağaralar, doğal güzelliği ve tarihi önemi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

gazi müzesi: mustafa kemal atatürk'ün samsun'a çıkışının yıl dönümü olan 19 mayıs'ı anmak için yapılan müzede, atatürk'ün yaşamına ilişkin eserler ve belgeler sergilenmektedir.