sinop'da gezilecek yerler - Kivi Sözlük
sinop, karadeniz bölgesi'nin batısında yer alan tarihi ve turistik bir ilimizdir. sinop, sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle turistlerin ilgisini çekmektedir. sinop'ta gezilebilecek yerler arasında şunlar bulunur:

sinop kalesi: sinop'un sembolik yapılarından olan kale, mö 7. yüzyılda inşa edilmiştir. kalenin içinde birçok tarihi yapı ve müze bulunmaktadır.

tarihi cezaevi: sinop kalesi içerisinde yer alan tarihi cezaevi, osmanlı döneminde hizmet veren, günümüzde ise müze olarak kullanılan bir yapıdır.

sinop arkeoloji müzesi: sinop'ta yer alan müze, antik dönemlere ait birçok eseri barındırmaktadır.

balatlar kilisesi: sinop'un i̇nceburun mevkiinde yer alan kilise, bizans dönemine ait bir yapıdır.

hamsilos koyu: sinop'un ayancık ilçesinde yer alan koy, doğal güzellikleri ile ünlüdür ve özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar.

erfelek tatlıca şelalesi: sinop'un erfelek ilçesinde yer alan şelale, doğal güzelliği ve bölgedeki trekking rotaları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

gerze kalesi: sinop'un gerze ilçesinde yer alan kale, bizans dönemine ait tarihi bir yapıdır.

sarıkum lagünü: sinop'un ayancık ilçesinde yer alan lagün, doğal güzellikleri ile dikkat çeker ve kuş gözlemcileri tarafından sıkça ziyaret edilir.

i̇naltı mağarası: sinop'un durağan ilçesinde yer alan mağara, ilginç yapısal özellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

sinop deniz müzesi: sinop'ta yer alan müze, denizcilik tarihine dair birçok eseri barındırmaktadır.