usd coin - Kivi Sözlük
usd coin (usdc), stabilcoin olarak adlandırılan ve amerikan dolarıyla bir 1:1 oranında desteklenen bir kripto para birimidir. usdc, merkezi olmayan finansal uygulamalarda (defi) kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve blok zinciri tabanlı platformlarda kullanıcıların kripto para birimlerini dolar cinsinden değerlendirmelerine olanak tanır. usdc, 2018 yılında circle ve coinbase tarafından oluşturuldu ve ethereum blok zincirinde yer alır.

usdc, her birim usdc'nin bir amerikan doları değerinde olduğu için, diğer kripto para birimlerine göre daha az fiyat dalgalanması gösterir ve dolayısıyla daha az risk taşır. bu nedenle, usdc, kripto para birimlerinin volatilitesinden korunmak isteyen veya kripto para birimleri üzerinden ödemeler yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.

usdc, diğer kripto para birimleriyle aynı şekilde satın alınabilir veya satılabilir ve birçok kripto para borsası tarafından listelenir. usdc, birçok defi platformunda da kullanılır ve ethereum ağında token olarak işlem görür. usdc'nin artan popülaritesi ve istikrarlı fiyatı, daha fazla kullanım senaryosu için kapıları açmaktadır.

USD Coin Nedir